Kultowy.pl
Znajdź...
Nowość

National Geographic 3/2025

SKU: NGP2503

Wydanie pojedyncze

19.99 zł / szt.

Wybierz ilość:
+
Oficjalny sklep wydawnictwa Burda Media Polska Oficjalny sklep wydawnictwa Burda Media Polska
Atrakcyjne oferty specjalne Atrakcyjne oferty specjalne
Zawsze wcześniej niż w kiosku * Zawsze wcześniej niż w kiosku *
Oficjalny sklep wydawnictwa Burda Media Polska Oficjalny sklep wydawnictwa Burda Media Polska
Atrakcyjne oferty specjalne Atrakcyjne oferty specjalne
Zawsze wcześniej niż w kiosku * Zawsze wcześniej niż w kiosku *

Nowy numer już w sprzedaży

Wikingów przez lata postrzegano jako społeczność, która na pola bitew posyłała wyłącznie mężczyzn. W swoim reportażu historycznym kanadyjska dziennikarka Heather Pringle opowiada o podróży do Szwecji śladami odkryć archeologicznych, które każą ten pogląd zmienić.
Znaleziska takie jak grobowiec Bj 581 z wyspy Björkö, gdzie w pełnym uzbrojeniu pochowano wojowniczkę, dowodzą, że kobiety odgrywały istotną rolę w militarnym i społecznym życiu wikingów. Odnalezione w grobie miecz, topór i strzały wskazują na wysokie umiejętności bojowe użytkowniczki tego uzbrojenia.
Analiza pozostałości odzieży sugeruje, że kobieta z grobowca Bj 581 była związana z kulturami wschodnimi, co potwierdza jej udział w międzynarodowych kontaktach wikingów. Pochowanie ojowniczki z elementami wyposażenia jeździeckiego, w tym żelaznymi strzemionami, wskazuje z kolei, że mogła być wyszkoloną konną łuczniczką – jedną z nielicznych mistrzyń tej sztuki w społeczności wikingów. Wyjątkowe bogactwo pochówku pozwala sądzić, że była osobą o wysokiej pozycji, być może pełniącą funkcję przywódczą w swojej społeczności.
Kobiety we wczesnośredniowiecznej kulturze nordyckiej odgrywały różnorodne role – od wojowniczek i wieszczek po rzemieślniczki wytwarzające kluczowe elementy wyposażenia wikińskich drużyn, takie jak żagle czy odzież. Nowe odkrycia pozwalają lepiej zrozumieć złożoność społeczeństwa wikingów.
W tym numerze publikujemy również m.in. artykuł o odznaczającym się wielką bioróżnorodnością brazylijskim regionie Cerrado. Polecamy także bardzo osobisty, entomologiczno-historyczny reportaż z pogranicza azersko-ormiańskiego.